AAA
W dniach 05-06.09.2015 r. wstęp do Muzeum Przyrody i Techniki będzie bezpłatny
Sroda, 19 sierpnia 2015r. (godz. 22:15)

W dniu wybuchu II wojny światowej w Starachowicach utworzono Komendę Obrony Miasta, na czele której stanął mjr Trzebiński. Zadaniem komendy było zabezpieczenie miasta i Zakładów Starachowickich przed nalotami niemieckiej Luftwaffe. W zakładach utworzono posterunki obserwacyjne i ustawiono dwie baterie dział przeciwlotniczych. Ponadto pracownicy zakładów, rezerwiści por. Leszek Kistelski i ppor. Jerzy Sosnowski sformowali baterię zenitówek, którą ustawiono w południowej części miasta. Stanowiska artylerii przeciwlotniczej rozmieszczono także na wzgórzach okalających miasto. Ponieważ zakłady zaprzestały w tym czasie produkcji, z części robotników sformowano pluton, które miały bronić miasta. Ich organizatorem był por. L. Kistelski.

Dnia 7 września 1939 r. oddziały rozpoznawcze 2 Dywizji Lekkiej Wehrmachtu, działającej na Kielecczyźnie i pragnącej za wszelką cenę osiągnąć linię Wisły, usiłowały zająć Starachowice. Atak Niemców został powstrzymany przez zdecydowany opór obrońców miasta. Dopiero wieczorem por. Kistelski opuścił miasto na czele dwóch plutonów dział udając się pod Iłżę, gdzie w następnych dniach walczył w składzie Grupy Operacyjnej gen. Stanisława Skwarczyńskiego. Starachowice zostały zajęte przez niemieckie oddziały rankiem 8 września. W odwet za opór stawiany przez obrońców, hitlerowcy zajmując miasto na jego przedmieściach, w Michałowie i Wanacji, zamordowali 23 osoby.


Przed pamiątkowym pomnikiem (na skrzyżowaniu ulic 17 Stycznia i Al. Wyzwolenia) znajduje się działko przeciw lotnicze oraz alejka, przy której umieszczono napis z betonowych liter: OBROŃCOM STARACHOWIC.

Aby upamiętnić 76. rocznicę obrony Starachowic w dniach 05-06.09.2015 r. wstęp do Muzeum będzie bezpłatny dla wszystkich starachowiczan.




źródło: www.ekomuzeum.pl

REKLAMA