AAA
Kolejny Certyfikat dla starachowickiego Szpitala
Sroda, 11 listopada 2015r. (godz. 09:18)

Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo - Szkieletowych przyznała Powiatowemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Starachowicach Certyfikat potwierdzający wdrożenie Systemu Zapobiegania Złamaniom. Międzynarodowy projekt polega na otaczaniu specjalistyczną opieką ortopedyczną zarówno osób po urazach, jak i znajdujących się w grupie ryzyka. Celem wdrożenia tego typu działań jest zarówno ograniczenie liczby złamań, jak i zmniejszenie kosztów leczenia urazów.

fot. PZOZ w Starachowicach
fot. PZOZ w Starachowicach

Organizatorem wprowadzenia Systemu Zapobiegania Złamaniom (FLS) w Polsce jest Europejska Fundacja Osteoporozy i Chorób Mięśniowo-Szkieletowych (EFOM) z prof. dr hab. med. Edwardem Czerwińskim na czele. Projekt ten zapoczątkowany został w 1990 roku w Szkocji. Obecnie funkcjonuje w większości krajów europejskich, a także w USA i Kanadzie. Punktem wyjścia wszelkich działań koordynatorów systemu ma być profilaktyka i edukacja Pacjentów. Przede wszystkim chodzi jednak o wdrażanie odpowiedniego leczenia u osób po urazach, ponieważ odpowiednie procedury niwelują ryzyko złamań wtórnych.


Cichy złodziej kości, czyli osteoporoza

Jedną z częstych przyczyn złamań i urazów jest osteoporoza - choroba kości prowadząca do ich zrzeszotnienia. Nazwana jest "cichym złodziejem", ponieważ może nie dawać objawów przez bardzo długi czas. Uważa się, że osteoporoza jest chorobą, na którą cierpią w większości osoby starsze, ale warunkiem jej wystąpienia nie jest wiek. Skarżą się na nią coraz częściej także młodzi ludzie. Osteoporoza może być skutkiem długotrwałego przyjmowania niektórych leków, schorzeń takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, niskiego spożycia wapnia, a u kobiet na jej pojawienie wpływ ma menopauza. Zadaniem koordynatorów Systemu Zapobiegania Złamaniom jest sprawdzenie na podstawie badania DXA gęstości kości i stwierdzenie o istnieniu choroby lub jej braku oraz ustalenie z czego ona wynika. Duży odsetek złamań odnotowywany jest bowiem wśród Pacjentów z nierozpoznaną osteoporozą.

Starachowice w pierwszej czwórce

Powiatowy Zakład opieki Zdrowotnej w Starachowicach korzysta z systemu od kwietnia br. i znajduje się w pierwszej czwórce szpitali, w których został wprowadzony. Obecnie jest wiodącą placówką, wśród wszystkich propagujących FLS. Warunkami uruchomienia ośrodka była przede wszystkim zgoda dyrektora szpitala, posiadanie aparatury DXA, poradni leczenia osteoporozy i poradni rehabilitacyjnej. W każdym szpitalu działaniami związanymi FLS zajmują się koordynatorzy, specjalnie w tym celu przeszkoleni. W starachowickim PZOZ funkcję tę objął Emil Domański - prężnie działający jako propagator systemu i prowadzący szkolenia FLS.

Szacuje się, że wprowadzenie systemu w naszym ośrodku zwiększy liczbę Pacjentów odpowiednio leczonych po urazach z 10% na 60%. Poza tym wdrożenie systemu może zmniejszyć liczbę załamań wtórnych - po 3 latach działania nawet o 25%. Pomysł zainicjowania tego typu działań był podyktowany także zmniejszeniem kosztów przeznaczanych na zabiegi, czy operacje ortopedyczne, którym można zapobiec poprzez choćby profilaktykę oraz edukację na temat tego, jak unikać złamań. W skali kraju system może pomóc zaoszczędzić nawet około 286 mln złotych rocznie. Uruchomienie pilotażowego programu w ośrodku w Chrzanowie pokazało, że system funkcjonuje naprawdę dobrze, dlatego w sierpniu br. do FLS przyłączyło się kolejne 13 ośrodków.



źródło: PZOZ w Starachowicach

REKLAMA