AAA
Młodzi samorządowcy łączą siły
Poniedzialek, 15 kwietnia 2019r. (godz. 19:28)

Powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodego Samorządu. W skład zarządu organizacji wszedł Prezydent Starachowic Marek Materek. Stowarzyszenie ma być polem do wymiany doświadczeń i poglądów na temat zarządzania i kierunków rozwoju polskich miast i gmin.

fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach

- Zmieniamy samorząd na lepsze! Jesteśmy młodzi, energiczni i służymy naszym Małym Ojczyznom - informuje prezydent Starachowic - Jednoczymy się, by stać się partnerem do dialogu, głosem młodego samorządu. Zapraszamy wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych do wspólnego działania.


Stowarzyszenie powołano podczas V Kongresu Młodego Samorządu, organizacja na obecną chwilę zrzesza 40 członków, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz radnych jednostek samorządu terytorialnego, którzy po raz pierwszy objęli mandat i złożyli ślubowanie przed ukończeniem 36 roku życia.

W skład Zarządu stowarzyszenia weszli:
Bartosz Romowicz Burmistrz Ustrzyk Dolnych - prezes
Piotr Lewandowski Burmistrz Miasta Duszniki Zdrój - wice prezes
Dawid Litwin Wójt Gminy Potęgowo - wice prezes
Artur Ciecierski Burmistrz Zakroczymia - sekretarz
Marek Materek Prezydent Miasta Starachowice - członek zarządu
Maciej Sitarek Burmistrz Lidzbarka Welskiego - członek zarządu
Jarosław Perzyński Burmistrz Miasta Sierpc - członek zarządu

Sam młody samorząd, jak mówią uczestnicy Kongresu, liczy w tym momencie 172 wójtów, burmistrzów i prezydentów, większość z nich została wybrana ponownie na drugą kadencję. Podobnie jak Prezydent Starachowic Marek Materek, który w 2014 roku wygrywając wybory samorządowe został najmłodszym prezydentem w kraju. Cztery lata jego urzędowania pokazały, że sprostał wyzwaniom i oczekiwaniom, jakie przed młodym samorządowcem postawili mieszkańcy Starachowic. W kolejnych wyborach w roku 2018 uzyskał reelekcję w pierwszej turze zdobywając 17 777 głosów, tj. 84,42 %.

Młodzi samorządowcy łączą siły bo jak twierdzą, wspólne działanie daje zawsze więcej korzyści i możliwości do pracy na rzecz lokalnych społeczności. Do polityki chcą wprowadzić nową jakość, której podstawą będzie dialog.

- Chcemy wymieniać się poglądami oraz dobrymi doświadczeniami, a także chcemy uczyć się od siebie wzajemnie i współpracować na rzecz rozwoju naszych samorządów - informuje Prezydent Starachowic Marek Materek - Chcemy być jeszcze bardziej słyszalnym głosem samorządu a także partnerem do rozmów z rządem i parlamentem na tematy, które nas dotyczą. W ciągu minionych 5 lat, kiedy odbywały się Kongresy Młodego Samorządu za każdym razem podejmowaliśmy różne tematy, wypracowując konkretne postulaty, jednak ten głos rozmywał się gdzieś w przestrzeni publicznej dlatego, że nie było takiego gremium. Współpracujemy ponad podziałami politycznymi, w stowarzyszeniu są osoby bezpartyjne, które nie należą do żadnego ugrupowania ale także są osoby, które pełnią swoje funkcje i jednocześnie należą do różnych ugrupowań do Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, do partii Wiosna Roberta Biedronia i do innych ugrupowań działających w naszym kraju. Formuła ta jest otwarta dla wszystkich samorządowców.

Młodzi samorządowcy dotychczas spotykali się raz w roku podczas kolejnych kongresów, teraz planują aby tych spotkań było przynajmniej kilka w ciągu roku, choć jak sami przyznają ze względu na liczne obowiązki, może być trudno. Jak mówi prezydent Materek, młodzi samorządowcy dzięki mediom społecznościowym, pozostają w ciągłym kontakcie i za ich pośrednictwem dyskutują i analizują różne problemy, które wbrew pozorom są bardzo podobne, obojętnie, której części Polski dotyczą.

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English