AAA
Sprzęt dla osób niepełnosprawnych trafił do Starachowic
Sroda, 10 lipca 2019r. (godz. 12:10)

Wózki inwalidzkie, kule i balkoniki ortopedyczne trafiły do wypożyczalni sprzętu dla osób niepełnosprawnych działającej przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starachowicach. Sprzęt nieodpłatnie przekazała Fundacja Eco Textil ze Skarżyska Kamiennej.

fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach
fot. źródło: UM w Starachowicach

- Gmina Starachowice kontynuuje współpracę z Fundacją Eco Textil, która w ubiegłym roku przekazała nam rowery trójkołowe z których korzystają osoby niepełnosprawne z terenu naszego miasta - informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - W tym roku, dzięki Fundacji, nasza wypożyczalnia sprzętu wzbogaciła się o balkoniki, wózki inwalidzkie i kule ortopedyczne. Sprzęt ten będzie można wynająć nieodpłatnie w budynku Krytej Pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dziękuję serdecznie Fundacji za pomoc, która kierowana jest przede wszystkim do osób niepełnosprawnych i seniorów z terenu naszego miasta.


Wypożyczalnia funkcjonuje od ubiegłego roku, dotychczas wypożyczyć tu można było specjalistyczne rowery rehabilitacyjne przeznaczone do korzystania przez osoby niepełnosprawne, których stopień niepełnosprawności oraz rodzaj schorzenia umożliwia ich użytkowanie. Teraz do wypożyczalni trafia dodatkowy sprzęt; balkoniki rehabilitacyjne, wózki i kule ortopedyczne.

Balkoniki rehabilitacyjne ułatwiają chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego. Są wykonane z lekkich materiałów, ale jednocześnie stanowią solidną konstrukcję. Warto dodać, że balkoniki zaprojektowane zostały w taki sposób, aby łatwo dostosowywały się do tempa poruszania osoby użytkującej sprzęt.

Kule ortopedyczne wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu i pomagają w utrzymaniu równowagi. Odciążają niesprawną kończynę. Kule ortopedyczne wykonane są z wysokiej jakości aluminium.

Wózki umożliwiają przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, które nie są w stanie samodzielnie chodzić. Sprzęt jest ergonomiczny i komfortowy w użyciu, może być wykorzystywany w domu oraz na zewnątrz.

- Wypożyczalnie to projekt, który prowadzimy od ponad 2 lat - informuje Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil. - W Starachowicach współpracę rozpoczęliśmy od uruchomienia wypożyczalni rowerów, ta współpraca się rozszerza i planujemy dalsze działania. Natomiast w skali kraju jest ponad 130 takich punktów, w których osoby niepełnosprawne mogą wypożyczać rowery oraz wózki, balkoniki i kule. Podczas 6 lat działalności Fundacji przekazaliśmy prawie 6 tysięcy rowerów trójkołowych, jeśli chodzi o wózki inwalidzkie to niedawno zakupiliśmy ich 550 sztuk, podobnie kul i balkoników. Na terenie województwa świętokrzyskiego mamy 8 takich punktów i zgłaszają się do nas kolejne gminy zainteresowane, aby na swoim terenie uruchomić taką wypożyczalnię.

Ze sprzętu osoby potrzebujące mogą korzystać całkowicie za darmo. Za konserwację i naprawę wymienionych urządzeń odpowiada Fundacja. Osoby zainteresowane wypożyczeniem powinny zgłosić się do budynku Krytej Pływalni przy ul. Szkolnej.

źródło: UM w Starachowicach

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English