Zakończyły się zlecone przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach prace przy modernizacji i rozbudowie oczyszczalni ścieków przy ulicy Bocznej. Efekty przedsięwzięcia to zwiększone moce przerobowe obiektu oraz unowocześnienie procesu utylizacji ścieków, które w pełni odpowiada wymogom polskiego, a także europejskiego prawodawstwa dotyczącego ochrony środowiska.
Historia oczyszczalni ścieków w Starachowicach sięga 1963 roku. Powstały wówczas obiekt pracował w technologii mechaniczno- biologicznej. W latach 80- tych oczyszczalnię po raz pierwszy rozbudowano. Dzięki temu mogła przyjąć i zutylizować 15 tysięcy metrów sześciennych nieczystości płynnych na dobę.
Kolejna rozbudowa i modernizacja, podyktowana wymogami rozporządzenia Rady Ministrów z 5 listopada 1991 roku, miała miejsce w latach 1996- 2000. W jej wyniku wprowadzono nową technologię oczyszczania polegającą na usuwaniu ze ścieków związków organicznych węgla i azotu za pomocą nowopowstałego reaktora biologicznego.
Pozwoliło to na odciążenie nawet o 70% dotychczas wykorzystywanych złóż biologicznych. Od tego czasu oczyszczalnia pracowała na 2 ciągach technologicznych wykorzystujących złoża biologiczne i reaktor biologiczny. Kolejna modernizacja stała się koniecznością w związku z rozbudową infrastruktury wodno- kanalizacyjnej naszego miasta oraz przyległych gmin Mirzec i Wąchock. W jej wyniku powstało blisko 123 km nowej sieci sanitarnej. Działająca od lat 60 - tych ubiegłego stulecia oczyszczalnia, bez rozbudowy nie byłaby w stanie przyjąć i zutylizować zwiększonej ilości ścieków.
Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Starachowicach została zapisana jako jeden z kontraktów dużego projektu pod nazwą "Wodociągi, kanalizacja i oczyszczanie ścieków w Starachowicach", współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej. Umowa na jego realizację, opiewająca na kwotę 13 330 509,40 EURO (10 926 647,05 EURO netto), została podpisana 30 czerwca 2008 roku z wyłonionym w drodze przetargu konsorcjum firm: Hydrobudowa Polska S.A., Hydrobudowa 9 S. A., PBG S. A. oraz Hydroprojekt sp. z o.o.
Przedmiotem kontraktu było opracowanie dokumentacji projektowej, wykonanie robót modernizacyjnych i rozbudowy oczyszczalni, uzyskanie wymaganych efektów (wydajności i parametrów oczyszczania) zgodnych z oczekiwaniami PWiK, wymogami prawa polskiego i unijnego oraz rozruch i przekazanie do eksploatacji zmodernizowanego obiektu.
Rozbudowa oczyszczalni polegała na zastosowaniu oczyszczania biologicznego w komorach osadu czynnego z wykorzystaniem procesów denitryfikacji (proces redukcji azotanów do azotu gazowego) i nitryfikacji (biologiczne utlenianie amoniaku do azotanów) oraz fermentacji mezofilowej osadów (rozkład związków organicznych przez bakterie beztlenowe do dwutlenku węgla, wody oraz metanu).
Wprowadzenie tego systemu zwiększyło przepustowość oczyszczalni do poziomu umożliwiającego właściwą pracę przy obciążeniu ładunkiem zanieczyszczeń wynoszącym 99 tysięcy RLM (Równoważnej Liczby Mieszkańców - rodzaj przelicznika) i maksymalnym przepływie zanieczyszczeń do 24 tysięcy m sześc. ścieków na dobę.
W wyniku rozbudowy powstał nowy reaktor biologiczny wraz ze stacją dmuchaw II° wyposażoną w trzy dmuchawy w tym jedną rezerwową a do istniejącego reaktora dobudowana została komora defosfotacji i denitryfikacji, dwa piaskowniki pionowe, pompowania osadu recyrkulowanego. Modernizacji zostały poddane następujące obiekty: budynek krat, pompownia ścieków surowych, osadniki wstępne i wtórne, pompownia osadu recyrkulowanego oraz pompownia ścieków II°. Dodatkowo oczyszczalnia zyskała nową aparaturę kontrolno - pomiarową pozwalająca na monitorowanie procesów oczyszczania oraz automatyczne sterowanie.
- 12 maja br. otrzymaliśmy pozwolenie na użytkowanie starachowickiej oczyszczalni. Fakt ten poświadcza zgodność wybudowanych i zmodernizowanych obiektów z projektem budowlanym, planem zagospodarowania przestrzennego Starachowic oraz potwierdza sprawność oddanych obiektów pod względem bezpieczeństwa konstrukcji i bezpieczeństwa pożarowego - mówi Robert Pastuszka, prezes PWiK.
- Po modernizacji oczyszczalnia jest przygotowana na przyjęcie nieczystości od 100 tysięcy osób. Ponadto możemy zmniejszyć o 50% ilość środków chemicznych używanych do utylizacji ścieków, co obniża koszty eksploatacji, a także pozwala na osiągnięcie parametrów wymaganych przez przepisy unijne oraz rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie odprowadzania ścieków do wód - dodaje prezes.
Modernizacja naszej oczyszczalni to również odpowiedź na wymogi środowiskowe stawiane przez UE swoim krajom członkowskim. Jednym z priorytetów jest osiągnięcie do 2015 roku dobrego stanu wód na terenie całej Wspólnoty Europejskiej. Wytyczne zawarto w kilkunastu dyrektywach, które Polska zobowiązała się przestrzegać z chwilą przystąpienia do UE. Dla naszego miasta kluczowe znaczenie miała dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych zwana potocznie "ściekową".
Zobowiązuje ona państwa członkowskie do m.in. wyposażenia terenów o skoncentrowanym zaludnieniu lub działalności gospodarczej w systemy kanalizacyjne zapewniające biologiczne oczyszczenie ścieków przed wprowadzeniem ich do wód w taki sposób, aby spełniały określone normy pod względem zawartości substancji łatwo rozkładalnych. "Dyrektywa ściekowa" określiła końcowy termin wywiązania się z tego zadania na 31 grudnia 2010 roku. W przypadku jego niedotrzymania gminom lub przedsiębiorstwom wodno - kanalizacyjnym grożą kary pieniężne lub konsekwencje w postaci podwyższenia nawet o 500% opłat za wprowadzanie ścieków do wód lub gleby.
Mając to na uwadze i kierując się dobrem swoich odbiorców PWiK umiejętnie wykorzystało szansę na uporządkowanie gospodarki wodno- ściekowej w Starachowicach oraz gminach Mirzec i Wąchock. Aby zdążyć na czas starachowickie wodociągi, wykorzystując środki unijne, dokonały wielu zmian na terenie naszego powiatu. Dziś możemy już mówić o sukcesach spółki w związku z ukończeniem poszczególnych zadań projektu "Wodociągi, kanalizacja i oczyszczanie ścieków w Starachowicach".
Dzięki oddanej w 2008 roku nowej magistrali wodociągowej Trębowiec - Starachowice oraz zmodernizowanym rok później ujęciom oraz stacji uzdatniania wody w Trębowcu, odbiorcy mogą odczuć dużą poprawę jakości dostarczanej wody. Zakończyły się pracę przy budowie 123 km sieci sanitarnej w Starachowicach oraz gminach Mirzec i Wąchock.
Dobiegła również końca modernizacja starachowickiej oczyszczalni. W kwietniu nastąpił odbiór techniczny obiektu, a przed dwoma tygodniami PWiK otrzymało pozwolenie na jego użytkowanie, co umożliwiło już w pełni normalną pracę nowoczesnej infrastruktury.
Inwestycja ta wymagała największych nakładów finansowych ze wszystkich zadań projektu "Wodociągi, kanalizacja...", ale jednocześnie przyniosła wymierne korzyści dla starachowiczan i mieszkańców sąsiednich gmin. Zapewnia bowiem trwałe bezpieczeństwo ekologiczne, które odczuwać będą nie tylko obecne, ale i przyszłe pokolenia.
(w.d.)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)