Na przekór wszechobecnego kryzysu pomnożyli każdą złotówkę. Mowa o właścicielach przedsiębiorstwa młodzieżowego "Żuczek", którzy działalność zamykają na wakacje, ale jesienią znów ruszą z kopyta. Bo pomysłów im nie brakuje. Wielu już dziś mogłoby się od nich sporo nauczyć.
Jako jedyni w województwie (wśród techników) uczestniczą w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "Szkoła praktycznej ekonomii - młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo", mającym na celu przygotowanie młodzieży do samozatrudnienia na rynku pracy. W tym duchu założyli też Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo "Żuczek" na wzór spółki jawnej. Wcześniej szukali pomysłów, przygotowali biznesplan, zawarli umowę między wspólnikami, zarejestrowali firmę w Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, wnieśli udziały i podpisali umowę najmu lokalu z dyrektorem ZSZ nr 1 Agnieszką Wybraniec.
Przedmiotem ich działalności była produkcja i sprzedaż wyrobów dekoracyjnych, zakup i sprzedaż biżuterii młodzieżowej oraz drobnych artykułów spożywczych i szkolnych. Wyboru produktów dokonali na podstawie badań marketingowych, a ich klientami byli uczniowie, rodzice, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły.
Aby zwiększyć swoje obroty, podejmowali działania marketingowe, zajmowali się kupnem towarów i materiałów, wytwórczością oraz sprzedażą produktów. Samodzielnie prowadzili dokumentację finansową na platformie internetowej zgodnie z wymogami młodzieżowego miniprzedsiębiorstwa, wypełniali ankiety internetowe dotyczące bieżącej realizacji projektu, a także raporty z działalności. Nad prawidłowym funkcjonowaniem firmy czuwała nauczycielka przedmiotów ekonomicznych Renata Rychlik, która pomagała uczniom i nadzorowała ich działalność oraz prowadziła dodatkowe zajęcia praktyczne z ekonomii. Zarządzali nią jednak sami, korzystając z pomocy konsultantów: Michała Zatorskiego,prezesa Akademii Przedsiębiorczości, Adama Szumielewicza, właściciela Doradztwa Podatkowego, Katarzyny Prześrut właścicielki Agencji ALIANT oraz Cezarego Tkaczyka, prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice".
Nauczyli się pracy w zespole, rozwiązywania konfliktów, ponoszenia ryzyka, rozkręcenia własnego biznesu. Niedawno odbyło się zebranie likwidacyjne, na którym podsumowano działalność, sporządzono raport końcowy i podzielono zysk między wspólników. Okazało się, że każda wniesiona złotówka przyniosła 0,53 zł zysku. Za aktywną działalność otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Wręczyła je dyrektor Agnieszka Wybraniec wspólnie z Renatą Rychlik oraz z prezesem Cezarym Tkaczykiem, który zachęcał młodych przedsiębiorców do inwestowania w strefie.
(An)
Internet światłowodowy (FTTH/FTTB) (81)
II Starachowicki Test Coopera (0)
Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w Starachowicach (0)
Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka (0)
Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa (0)
Pełnowymiarowe boisko z zapleczem sportowym wkrótce w Starachowicach (0)
SMS Absolwenci dają kibicom kolejne powody do radości (0)
Trwa budowa basenów letnich w Starachowicach (0)
Powstała wizualizacja przejścia nad torami w Starachowicach Zachodnich (3)
Starachowice coraz wyżej w rankingu "Wspólnoty"
Rusza budowa nowych mieszkań w Starachowicach
Pożar budynku mieszkalnego, 1 ofiara śmiertelna
Nieruchomości
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(0) Mam do wynajęcia(0) Poszukuję do wynajęcia(0)
Motoryzacja
Sprzedam(0) Kupię(1) Zamienię(1)
Praca
Zatrudnię(9) Szukam pracy(0) Dodatkowa(0)
Komputery
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0)
Telefony
RTV / AGD
Sprzedam(1) Kupię(0) Zamienię(0)
Edukacja
Sprzedam(0) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Dla domu
Sprzedam(5) Kupię(0) Zamienię(0) Oddam(0)
Flora i fauna
Różne
Sprzedam(25) Kupię(1) Zamienię(0) Oddam(0) Usługi(21) Towarzyskie(0) Urzędowe(0) Różne(8)