AAA
Bezpłatne badania anty- HCV dla mieszkańców Starachowic i gminy Brody
Poniedzialek, 08 pazdziernika 2012r. (godz. 22:32)

Bezpłatne testy w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C będą dostępne dla mieszkańców Starachowic i gminy Brody już od 10 października. Badania będzie można wykonać w laboratorium szpitalnym Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej oraz w laboratorium POZ "Medyk" mieszczących się na ulicy Radomskiej 70 w Starachowicach, a także w Ośrodku Zdrowia NZOZ Panaceum w Brodach przy ulicy Aptecznej 2 we współpracy z Laboratorium Diagnostyka. Na chętnych czeka 1400 testów anty- HCV. Akcja realizowana jest w ramach kampanii edukacyjnej "Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu". Badania potrwają do wykorzystania puli testów.

Bezpłatne badania anty- HCV dla mieszkańców Starachowic i gminy Brody
Bezpłatne badania anty- HCV dla mieszkańców Starachowic i gminy Brody
Nastepna wiadomosc:
ť "Trzeźwy poranek"

Poprzednia wiadomosc:
ť Radość u strażaków [ZDJĘCIA]

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Starachowic i gminy Brody w wieku od 18 do 60 lat, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Do placówek przy ul. Radomskiej 70, Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej można się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach 7-14, natomiast do POZ "Medyk" w godzinach 7-18. Badania przy ulicy Aptecznej 2 można się zgłaszać od poniedziałku do piątku w godzinach 8-11.


Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty
u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki
z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi
na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV potwierdzonych badaniami,
w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 000 osób, czyli 1,9 % populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Pozostała większość nadal pozostaje anonimowa. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie świętokrzyskim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 24 000 mieszkańców, a w samych Starachowicach u około 1000. W gminie Brody problem zakażeń HCV może dotyczyć ok. 200 mieszkańców.

- Do udziału w badaniach na obecność wirusa HCV we krwi szczególnie zachęcamy
osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Należą do nich osoby wielokrotnie hospitalizowane, które były poddawane zabiegom diagnostycznym takim jak: kolonoskopia, gastroskopia, bronchoskopia czy innym drobnym zabiegom medycznym takim jak: usunięcie znamienia czy zęba. Do potencjalnie zagrożonych zaliczają się osoby, które przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową, miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne, czy też stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe -
apeluje
dr Jadwiga Maciukajć, Ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.


- Zakażenie HCV potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu. Powodem jest bezobjawowy przebieg zakażenia lub objawy są niecharakterystyczne takie jak np. uczucie zmęczenia po nocnym wypoczynku. Taki stan wpływa na nasze przekonanie, że jesteśmy w pełni zdrowi; nic nam nie dolega, a więc nie motywuje nas do wykonywania jakichkolwiek działań profilaktycznych. - Na ogół chorobę wykrywa się przypadkowo - po wielu latach - w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby. Wówczas jest już często za późno na leczenie. Dlatego korzyści wynikające z akcji takich jak ta są naprawdę nieocenione - dodaje dr Andrzej Pawłowski, Dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Brodach.

- Wierzymy, że podjęte przez nas działania przyczynią się do zdiagnozowania jak najwyższej liczby zakażonych, a co za tym idzie wzrostu świadomości społecznej na temat zagrożeń wynikających z zakażeń wirusem HCV oraz podniesienia poziom diagnostyki w regionie. Tym samym będą one stanowiły dla mieszkańców korzyść, której wartość jest nie do przecenienia, gdyż w wielu przypadkach może chodzić o uratowanie życia lub zdrowia - mówi dr Jolanta Kręcicka, Dyrektor Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

- Fundamentalnym obszarem naszego zainteresowania jest troska o zdrowie poprzez kształtowanie postaw prozdrowotnych. Zdajemy sobie sprawę, że edukacja i profilaktyka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu chorób. Dlatego nasze działania koncentrują się także wokół wspierania inicjatyw związanych z edukacją w zakresie ochrony zdrowia. Cieszymy się, że uczestniczymy w działaniach realizowanych w ramach kampanii "Cichy zabójca WZW C" - wspomina Piotr Majkowski przedstawiciel medyczny laboratorium Diagnostyka, które wykonuje badania dla ośrodka zdrowia w Brodach.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA