AAA
Śladami Langiewicza
Przywrócili patriotyzmowi radosną i pozytywną twarz
Niedziela, 28 pazdziernika 2012r. (godz. 10:34)

Nawiązali kontakty, zorganizowali rajd i nadal podążają tą drogą prowadząc stronę internetową "Szlakiem bojowym generała Mariana Langiewicza". Młodzież z Wąchocka właśnie podsumowała projekt, realizowany w ramach konkursu "Patriotyzm jutra", ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski.

fot. Gazeta Starachowicka

Gdy zaczynali, byli w gimnazjum, dziś część z nich jest już licealistami. Czternastu młodych mieszkańców, którym przewodził Marian Susfał, dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Wąchocku, podejmowało od maja br. działania mające na celu upamiętnienie wydarzeń Powstania Styczniowego znaczonych walką oddziałów generała Mariana Langiewicza.


Małgorzata Żurowska, Marcelina Miernik, Nina Niewczas, Milena Wrońska, Ilona Pękala, Ola Szpankowska, Katarzyna Pituch, Wioleta Połeć, Przemysław Bojanowski, Kamil Nobis i Paweł Sitkowski stworzyli stronę internetową poświęconą generałowi i podążali jego śladami, począwszy od Szydłowca - miejsca pierwszego ataku powstańczego, a skończywszy na Grochowiskach, gdzie rozegrała się ostatnia bitwa, w której dowodził i odwiedzili Nową Słupię, pierwszą miejscowość na szlaku podróży. Nawiązali także kontakty z uczniami gimnazjów i szkół podstawowych, które noszą imię Bohaterów Powstania Styczniowego. Byli w muzeum w klasztorze ojców cystersów w Wąchocku, zwiedzili kościół, dworek Langiewicza. Zaszli też na powstańcze mogiły, znajdujące się na cmentarzu. W połowie czerwca rozpoczęli natomiast rajd szlakiem bojowym. Obrazowa opowieść o przebiegu potyczki pod Chrobrzem, a potem także pod Grochowiskami, była dla nich prawdziwą lekcją historii. Dotarli także do miejsca, gdzie - po przekroczeniu granicy z Galicją, Langiewicz został internowany. W drodze powrotnej zatrzymali się w Staszowie, a o wygranej bitwie i powstańczych tradycjach opowiedział im Paweł Ciepiela z towarzyszami z grupy rekonstrukcyjnej, którzy powitali ich w strojach powstańczych. Byli także w Szydłowcu i Bodzentynie.

Dokumentacja filmowa oraz fotograficzna jest autorstwa: Marceliny Miernik, Katarzyny Pituch, Mileny Wrońskiej i Aleksandry Szpankowskiej, a można było ją obejrzeć, a nawet otrzymać na uroczystym podsumowaniu projektu.

- Nie wszyscy z tych uczniów byli pasjonatami historii, wielu chciało po prostu poświęcić swój czas, aby poszerzyć wiedzę i na pewno będzie im teraz łatwiej na lekcjach historii - mówił podczas uroczystości dyrektor Marian Susfał.

O tym, jak wiele udało się im dowiedzieć, można się było przekonać podczas uroczystości. Młodzież opowiadała o generale i prowadzonych przez niego działaniach. Prelekcję na temat "Republiki Wąchockiej" wygłosiła także dr Krystyna Samsonowska z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestnicy projektu nie kryli, że zamierzają wziąć udział w kolejnych edycjach tego programu, a dyrektor nadmienił, że zamierzają zaprosić do włączenia się w centralne obchody Powstania Styczniowego, uczniów i szkoły, które poznali na swojej drodze.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

REKLAMA