AAA
SEPI wyręczy bezrobotnego?
W odpowiedzi na zbędną papierologię
Sobota, 15 grudnia 2012r. (godz. 23:20)

Koniec z bieganiem po zaświadczenie do "pośredniaka". Odbiorcy świadczeń rodzinnych i pomocy społecznej nie będą musieli już tego robić. Wyręczy ich w tym SEPI, czyli samorządowa elektroniczna platforma informatyczna, którą zamierza wprowadzić starachowicki urząd pracy, o ile gminy się na to zgodzą.

Urząd Pracy w Starachowicach
Urząd Pracy w Starachowicach
fot. hmr

Starachowice nie są może obszarowo rozległym miastem, ale MOPS i PUP mieszczą się w innych jego dzielnicach. Wyeliminowanie wędrówek pomiędzy nimi byłoby niewątpliwą wygodą dla klientów, a jeszcze większą dla mieszkańców ościennych gmin, których taka wycieczka o wiele więcej kosztuje, zarówno czasu, jak i pieniędzy, bo do urzędu trzeba przecież jakoś dojechać z Parszowa, Tychowa, Lipia albo Kałkowa.Urząd pracy natomiast nie będzie musiał wystawiać kilku tysięcy zaświadczeń miesięcznie, które często po 15 minutach stają się nieprawdziwe, gdy dana osoba nie zgodzi się na propozycję podjęcia pracy i na 90 dni straci status bezrobotnego. Papierek jednak ma, i z niego korzysta.


- Tylko w tym roku wydaliśmy już ok. 27600 takich zaświadczeń, co pochłonęło mnóstwo papieru, tonerów, że o czasie ludzkim nie wspomnę... - powiedział GAZECIE Jarosław Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach, który zwrócił się do okolicznych włodarzy z propozycją stworzenia samorządowej elektronicznej platformy informatycznej. Byłaby kompleksowym rozwiązaniem informatycznym, umożliwiającym różnym podmiotom administracji samorządowej bezpośredni i natychmiastowy dostęp do gromadzonych i przetwarzanych przez nie informacji. A chodziłoby głównie o MOPS-y i GOPS-y, które wymagają różnych zaświadczeń potwierdzających status bezrobotnego, bądź fakt pobierania lub nie pobierania przez niego zasiłku. Z pomocą systemu, pracownicy społeczni mieliby wgląd w te informacje. Wystarczyłoby tylko, aby weszli do bazy danych. Kto co zobaczy i z jaką dokładnością, zależałoby już od uprawnień, jakie nada mu wcześniej administrator.

Przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej ze wszystkich gmin i informatycy zapoznali się z projektem w Powiatowym Urzędzie Pracy, gdzie firma Signity zaprezentowała działające tego typu systemy. Pierwszym miastem w naszym regionie, i jednym z pierwszych w kraju, które zaczęło go użytkować, były Kielce. Omówiono dokładnie wszystkie zalety platformy, bo jeśli chodzi o wady, trudno ich jest się dopatrzyć.

- Zamiast wystawać w kolejce, a wcześniej przyjeżdżać kilometry, tracić czas i pieniądze na bilet, petenci wędrowaliby tylko do MOPS-u czy GOPS-u, by złożyć wniosek o przyznanie świadczenia. Pracownik zajrzałby wówczas do komputera i miałby wgląd we wszystkie dane - mówi dyrektor.

Koszty wprowadzenia tego systemu są niewielkie i łącznie z administrowaniem zamknęłyby się w kwocie kilkuset złotych miesięcznie. Potrzebny jest jeszcze serwer o określonej pojemności i komputery, które gminy mają. A część kosztów, jeśli nie wszystkie, mogłoby przejąć na siebie Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach informatyzacji jednostek. Ostateczna decyzja w sprawie wprowadzenia systemu, zależeć będzie od włodarzy gmin. Najprawdopodobniej w tym tygodniu dowiemy się, czy bezrobotnym w naszym powiecie, będzie mogło być wkrótce lżej.

(An)

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

PRZECZYTAJ TAKZE:
Oscar - 16-12-2012 12:58
Luks, ciężko stwierdzić jak dużo rurki będzie to ssało do póki nie będzie określony zakres wymiany informacji ilość stacji i metoda komunikacji/program. W dużej mierze sam zakres i ilość odbiorców wykreują 80% przeciętnego ruchu. Wydaje mi się że tutaj położenie infrastruktury i puszczenie tego po innym vlanie byłoby bardzo dobr [...]
Luks - 16-12-2012 12:36
Ze mną dyskutowałeś na ten temat. Cieszę się że coś zostanie zrobione. Żeby było trochę na moje to chwila marudzenia :) -A jakież to mocarne łącze jest do tego potrzebne? Rozumiem że serwer i oprogramowanie czyli dane składowane lokalnie a nie centralna baza danych? Dobre i t,o ale to nadal niewiele, bo tyczy się powiatu. Ale [...]
Karol - 16-12-2012 02:04
Jeszcze żeby można się było odnotowywać przez internet :)
Oscar - 15-12-2012 23:26
A nie mówiłem! Pamiętam jak rok temu dyskutowałem z kimś tutaj na ten temat i mówił ze niema sensu kładzenia światłowodu bo plany wspólnej informatyzacji są w powijakach. A tu rok później mamy już system i plan jego wprowadzenia.
REKLAMA