AAA
Choroba nie dla bezrobotnego
Zniknie z rejestru
Piatek, 26 marca 2010r. (godz. 21:28)

Osoba, która przebywała na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni, straci status bezrobotnego. Dyrektor urzędu pracy nie wykreśli go jednak z rejestru, jeśli przerwy między kolejnymi zwolnieniami będą dłuższe niż 30 dni. Przepisy te dotyczą również niepełnosprawnych osób bezrobotnych.

Urząd Pracy w Starachowicach
Urząd Pracy w Starachowicach
fot. hmr
Nastepna wiadomosc:
ť Finowie zatrudniają

Poprzednia wiadomosc:
ť Jolanta Nowak przewodniczącą

W myśl znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osoba posiadająca status bezrobotnego utraci go i zostanie wykreślona z rejestru osób bezrobotnych w przypadku przebywania na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 90 dni.


Dotyczy to zarówno osób chorych, jak i przebywających na odwyku. Nawet, jeśli między kolejnymi zwolnieniami były kilkunastodniowe przerwy (do 30 dni) dyrektor urzędu podejmie decyzję o skreśleniu bezrobotnego z rejestru.

Dotyczy to również osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Osoba ubiegająca się o ponowne uzyskanie statusu osoby bezrobotnej musi przedstawić zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy. Na szczęście, nie obowiązują tu żadne okresy karencji.

- Naszym obowiązkiem jest przede wszystkim aktywizacja bezrobotnych – mówi GAZECIE Jarosław Nowak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Starachowicach.

- Trudno liczyć, że osoba przebywająca tak długo na zwolnieniu lekarskim podejmie pracę. Nie jest dyspozycyjna, dlatego nie może w tym czasie być jednocześnie bezrobotnym. Stąd decyzja o wykreśleniu jej z rejestru.

Na szczęście, jak dodaje, takich przypadków jest niewiele.

- Na przestrzeni ostatniego roku, tj. od czasu wejścia w życie nowych przepisów, mieliśmy ich kilka – mówi Jarosław Nowak. – Nadal to dość niszowy przepis.

(An)

REKLAMA