AAA
Zapraszamy na bezpłatne badania spirometryczne
Wtorek, 08 wrzesnia 2015r. (godz. 09:17)

W związku z obchodami III Polskich Dni Spirometrii, w dniach od 14 do 19 września 2015 r. Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc będzie bezpłatnie wykonywała badania spirometryczne.

Badania będą wykonywane w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc (budynek E, piętro I, pokój nr 135 i 141) w dniach 14, 15, 17, 18, oraz 19 września 2015 r. w godzinach zarówno przedpołudniowych jak i popołudniowych (dokładny termin i godzina badania do ustalenia podczas zapisu).


Zgłoszenia do udziału w badaniu spirometrycznym przyjmowane są w Punkcie Informacyjnym Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej (parter - budynek Przychodni) lub telefonicznie pod nr telefonu (41) 273 - 98 - 15 w godzinach od 7.30 - 15.00.

* Spirometria jest nieinwazyjnym badaniem, które pozwala ocenić pojemność i przepływ powietrza przez płuca oraz ich funkcję. Jest niezbędna do potwierdzenia diagnozy chorób układu oddechowego jakimi są: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) oraz astma.
W większości przypadków przyczyną tej choroby jest wieloletnie palenie papierosów. Dlatego szczególnie zachęcamy do wykonania spirometrii osoby po 40. roku życia, które regularnie palą lub paliły tytoń. W 2011 roku w całej Polsce przebadano ponad 10 tys. osób, z czego 20% okazało się osobami chorymi. W większości przypadków były to osoby nieświadome faktu, że u podstaw uporczywego kaszlu i duszności może stać astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Zalecenia dla pacjentów przed badaniem:

- Nie należy palić tytoniu na godzinę przed badaniem.
- Nie należy wykonywać intensywnego wysiłku (45 minut przed badanie).
- Nie należy spożywać obfitego posiłku (2h przed badaniem).
- Strój badanego powinien być luźny i nie krępować ruchów.źródło: PZOZ Starachowice

REKLAMA