AAA
„Brat naszego Boga” na podstawie dramatu Karola Wojtyły
Piatek, 11 marca 2011r. (godz. 23:36)

Brat naszego Boga na zdj Janusz Łagodziński,
Brat naszego Boga na zdj Janusz Łagodziński,
fot. Marian Strudziński

W Międzynarodowy Dzień Teatru 27 marca, Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu zaprasza na premierę sztuki „Brat naszego Boga” na podstawie dramatu Karola Wojtyły.

fot. Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu
Nastepna wiadomosc:
ť PREKS zaskarżył decyzję NFZ

Poprzednia wiadomosc:
ť Konsultacje społeczne

„Brat naszego Boga” to głęboka, uniwersalna opowieść o człowieku, który chciał naprawiać świat nie poprzez krew i walkę, a poprzez miłość i przywrócenie godności drugiemu człowiekowi. Kanwą sztuki stała się biografia polskiego powstańca, utalentowanego malarza, Adama Chmielowskiego, którego świat poznał jako Świętego Brata Alberta – zakonnika, oddanego bez reszty pomocy chorym i nędzarzom.


Twórcy spektaklu postanowili przypomnieć i przybliżyć tę wyjątkową postać, która tak mocno wpłynęła na losy Karola Wojtyły, stając się dla Jana Pawła II drogowskazem na Jego drodze do świętości.

Ten niełatwy, pełen refleksji, filozoficznych rozważań tekst wziął na swój reżyserski warsztat Andrzej Rozhin, znakomity reżyser teatralny, który tym tytułem świętować będzie jubileusz 50-lecia swojej pracy artystycznej. Jak podkreśla reżyser, głównym założeniem przedstawienia nie jest pokazanie Adam Chmielowskiego (w tej roli zobaczymy Janusza Łagodzińskiego) w aureoli świętości, ale zbudowanie złożonego, wiarygodnego portretu żywego, prawdziwego człowieka. Z jego wahaniami, wątpliwościami, słabościami. Z towarzyszącą mu nieustanną niepewnością co do słuszności obranej w życiu drogi… Scenografię do spektaklu zaprojektował Ryszard Melliwa. Piękną muzykę napisał znany krakowski kompozytor Andrzej Zarycki.

Premierze spektaklu towarzyszyć będzie promocja książki Wybrałem teatr, dokumentującej półwiecze działalności artystycznej Andrzeja Rozhina.

Serdecznie zapraszamy!


Karol Wojtyła
Brat naszego Boga

reżyseria Andrzej Rozhin
scenografia Ryszard Melliwa
muzyka Andrzej Zarycki
projekcje Paweł Weremiuk

obsada:
Karolina Łękawa, Karolina Michalik, Iwona Pieniążek, Ewa Trochim, Marek Braun, Krzysztof Chudzicki, Piotr Kondrat, Wiktor Korzeniowski, Janusz Łagodziński, Wojciech Ługowski, Włodzimierz Mancewicz, Robert Mazurek, Adam Młynarczyk Krzysztof Parda, Jarosław Rabenda, Wojciech Wachuda, Maciej Zacharzewski


TWÓRCY PRZEDSTAWIENIA:

Andrzej Rozhin
Reżyser, aktor, dyrektor teatrów. Studiował w PWST w Krakowie. Absolwent filologii polskiej UMCS. W latach 1961-1974 był dyrektorem Akademickiego teatru UMCS GONG 2, jednego z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich teatrów studenckich lat 60-tych i początku 70-tych. Zrealizował w tym teatrze 30 premier, wielokrotnie nagradzanych na najważniejszych festiwalach w kraju i za granicą. W latach 1961-74 był aktorem w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie oraz występował w Kabarecie „Czart”. Był inicjatorem i dyrektorem 9-ciu edycji festiwalu Lubelska Wiosna Teatralna.

W latach 1974-1993 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym kilku polskich scen: Teatru im J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. (1974-77), Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie (1977-78), Teatru im. J. Słowackiego w Koszalinie (1979-81), Teatru Polskiego w Szczecinie (1981-83) i im. J. Osterwy w Lublinie (1985-93). Reżyserował w teatrach warszawskich: Powszechnym, Ateneum, Popularnym, Narodowym, Ochoty, Rampie, Komedii, Teatrze Kwadrat, a także na wielu scenach polskich i zagranicznych. Zrealizował ponad 180 przedstawień (teatr, telewizja, opera, estrada). Wystąpił w filmach Jak żyć M. Łozińskiego i Aktorzy prowincjonalni A. Holland.
Działacz ZASP (Zarząd Główny, Rada Programowa), autor i wydawca: Raport o stanie teatru polskiego, I Forum Teatr Jutra, Artyści Scen Polskich w ZASP 1918-2008, Suplement do Księgi Jubileuszowej. Posiada wiele nagród i odznaczeń, m. in.: Złota Odznaka ZSP, Zasłużony Działacz Kultury (1969), Złota Odznaka Zasłużony dla UMCS (1974), Złoty Krzyż Zasługi (1989), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”(2008).

Ryszard Melliwa
Scenograf, grafik. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Scenografii tej samej uczelni. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Scenografii na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. Autor scenografii i dekoracji wnętrz do ok. 140 realizacji teatralnych, filmowych i telewizyjnych.
Współpracował z takimi reżyserami jak: Kazimierz Kutz, Olga Lipińska, Bogdan Tosza, Krzysztof Jasiński, Józef Opalski, Barbara Sass, Katarzyna Deszcz, Maciej Wojtyszko.

W swoim dorobku ma pracę przy wielu spektaklach Teatru TV. Był dekoratorem wnętrz przy filmie Lista Schindlera w reż. S. Spielberga, scenografem filmu Spis cudzołożnic w reż. J. Stuhra, Cud w Krakowie (reż. D. Groo), II scenografem przy filmie Katyń A. Wajdy.
Jest członkiem-założycielem Polskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Sezony Teatralne i Baletowe. Na stałe współpracuje z fundacją „Mimo wszystko” Anny Dymnej.

Andrzej Zarycki
Kompozytor muzyki rozrywkowej, symfonicznej, teatralnej, filmowej oraz poezji śpiewanej. Ma w dorobku nie tylko pieśni solowe, ale również chóralne. Zdobył nagrody m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie (1964), Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1977) oraz Opolskich Konfrontacji Teatralnych (1987, 1988, 1989).

Stworzył kompozycje do ok. 200 spektakli i przedstawień telewizyjnych. W 1966 rozpoczął współpracę z Piwnicą pod Baranami oraz Ewą Demarczyk, stając się współtwórcą największych przebojów pieśniarki: „Ballady o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Skrzypka Hercowicza”, „Cyganki” czy „Na moście w Avignon”.
Wybitny kompozytor muzyki teatralnej i filmowej.

Źródło: Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego w Radomiu

REKLAMA