AAA
Odsłonięcie pomnika pod opieką „Metalowców”
Znalazł swoje miejsce
Czwartek, 05 maja 2011r. (godz. 21:53)

Pomnik z tablicą upamiętniającą pracowników dawnych Zakładów Starachowickich, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej, został po demontażu ponownie wyeksponowany w nowym miejscu.

fot. Gazeta Starachowicka

Od lat 70 – tych pomnik stał przy zbiegu ulic 1 Maja, Radomskiej i Krzosa, naprzeciwko jednej z bram Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star”, a potem Zakładów „Star”, będących spadkobiercą przedwojennych Zakładów Starachowickich. Po prywatyzacji „Stara” teren z pomnikiem także został sprzedany. Wtedy monument zabrał na przechowanie Urząd Miejski.


W depozycie przeleżał kilka lat czekając aż poczuwający się do odpowiedzialności za pomnik Związek Zawodowy „Metalowcy” z dawnej FSC, ustali z władzami miasta warunki jego ponownego ustawienia. Moment ekspozycji odwlekały także prace remontowe, najpierw na zbiegu ulic 1 Maja, Radomskiej i Krzosa, a potem na samej 1 Maja.

„Metalowcy” zabiegali o postawienie pomnika w nowym miejscu: w górnej części ulicy 1 Maja, za Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 i blisko głównej bramy byłej FSC, a dziś zakładów niemieckiego koncernu MAN. W tym roku udało się te plany urzeczywistnić.

Kamień z historyczną tablicą odsłonięto po raz drugi wybierając na ten moment pierwszomajowe Święto Pracy. W uroczystości wzięli udział głównie „Metalowcy” oraz działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej z miasta i powiatu. Pomnik odsłonili: przewodniczący ZZ „Metalowcy” Wojciech Petrus, były szef tego związku, a obecnie wiceprezydent Starachowic, Sylwester Kwiecień oraz przewodniczący koła emerytów i rencistów „Metalowców” Zygmunt Węglewicz.

Wojenną historię zakładów starachowickich i okupacyjny dramat jego pracowników przypomniał Paweł Lewkowicz, działacz SLD i nieetatowy członek zarządu powiatu starachowickiego. Jak mówił, tablica może upamiętniać nawet 600 osób, bo tylu robotników zostało rozstrzelanych przez hitlerowców przez całą okupację.

Głos zabrał też przewodniczący Wojciech Petrus. Mówił o dysproporcjach społecznych we współczesnej Polsce, o trudnościach, jakie przeżywa świat pracy, o solidaryzmie z bezrobotnymi i żyjącymi na granicy minimum egzystencjalnego.

(iwo)

PRZECZYTAJ TAKZE:
Pelek - 15-05-2011 20:11
Dopiero dziś przeczytałem felieton " święcić co dobre" który nawiązuje do tematu tablicy i 1 maja. Trochę się zdziwiłem dlaczego felietony Lipca czy Walendzika są każdy umieszczany na forum a p. Lewkowicza nie. Toż to istna dyskryminacja. I nikt się nie oburza ? Czyżby nikt nie lubił tego Pana ?Wydawać by się mogło, że wielu p [...]
Pelek - 06-05-2011 09:19
Bardzo dobrze, że pomnik powrócił na tereny obok dawnego FSC. I lokalizacja jest też całkiem fajna. Szkoda tylko, że Metalowcy w taki właśnie sposób próbują zawłaszczyć dla siebie tą tablicę. Szkoda , że umieścili tam swoją drugą tabliczkę w której piszą rzeczy kompletnie nie związane z treścią pierwszej. Bo przecież pracownicy [...]
REKLAMA