AAA
„Jedynka” triumfuje
Na liście najlepszych polskich szkół średnich
Czwartek, 21 stycznia 2010r. (godz. 21:42)

I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach zostało sklasyfikowane najwyżej ze wszystkich szkół średnich w naszym mieście w najnowszym rankingu układanym przez pismo edukacyjne „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. Tak wysoko znalazło się dzięki piątce olimpijczyków, którzy zdobyli sześć tytułów finalistów.

fot. Gazeta Starachowicka

To właśnie olimpiady są podstawą do oceny szkoły przez autorów rankingu. Pod uwagę bierze się liczbę najlepszych uczestników etapów centralnych (finalistów) oraz najwybitniejszych z nich, czyli laureatów. Ważna jest przy tym także ilość olimpiad, w których startują wychowankowie szkoły (im jest ich więcej, tym lepsze miejsce), a także liczebność placówki (większa zapewnia lepszą lokatę).


W tych przelicznikach zastosowanych przy układaniu najnowszego rankingu obejmującego rok szkolny 2008/2009 najlepiej na tle szkół w Starachowicach wypadło I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki. Do niedawna placówka musiała godzić się z przewagą II LO, teraz prześcignęła go w rankingu o ponad 100 miejsc.

Została sklasyfikowana na 111. miejscu w Polsce, 6. w województwie i naturalnie na pierwszym w Starachowicach. Miarą sukcesu była większa niż u rywala liczba olimpiad, w których uczniowie zdobyli tytuły finalistów. Były to: Olimpiada Filozoficzna, Olimpiada Literatury i Języka Pilskiego (w obu startowała Katarzyna Wójcik), Olimpiada Wiedzy o Unii Europejskiej (Aleksandra Orzeł), Olimpiada Innowacji Technicznych (Aleksander Głuszek), Olimpiada „Losy Polaków na Wschodzie po 17 Września 1939 roku” (Martyna Trzos i Miłosz Sobiecki).

- Nasz wynik w skali ogólnopolskiej jest najlepszym w historii szkoły i bodajże także miasta. To na pewno duża radość. W tym liceum zawsze było dobre nastawienie do olimpiad, nasi uczniowie chętnie brali w nich udział. W tym roku szkolnym także startuje spora grupa osób. Dlatego jestem dobrej myśli, że będzie jeszcze lepiej - komentuje awans „jedynki” dyrektor Dariusz Lipiec.

II Licem Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica musiało przyjąć do wiadomości fakt, że tym razem nie jest lokalnym liderem edukacji, tylko wicemistrzem. Liceum zajęło 215. miejsce w Polsce i 9. w województwie, co dało mu drugą lokatę w naszym mieście.

Olimpijczyków miało tyle samo, co „kościuszkowcy”, czyli pięciu (Agnieszka Chamera, Magdalena Sławek, Agnieszka Szast, Izabela Śliwa, Piotr Tkaczyk), ale odnieśli oni sukces w mniejszej liczbie olimpiad (Olimpiada Wiedzy o Prawach Człowieka, Olimpiada „Losy Polaków...”). To zdecydowało o gorszym wyniku w rankingu.

- Jesteśmy troszeczkę niżej, niż do tej pory (nasz ostatni wynik to 126. miejsce), choć mamy nawet laureatkę - Agnieszkę Chamerę, która brała udział w olimpiadzie o prawach człowieka – mówi dyrektor Henryk Frynas.

- Spadliśmy przez ilość olimpiad: tylko dwie, podczas, gdy wcześniej było ich pięć. Dlatego tym razem gratulacje dla I LO za lepszy wynik. Jednak nadal jesteśmy w czołówce województwa świętokrzyskiego. Na 12 edycji rankingu „Rz” i Perspektyw” byliśmy w nim ujęci aż 10 razy. W tym roku uczniowie wystartowali w pokaźnej liczbie olimpiad, doszli już do etapów rejonowych, więc liczę, że w przyszłym rankingu znajdziemy się na dużo wyższym miejscu – dodaje dyrektor.

Przegląd aktualnego rankingu powinien ucieszyć Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Placówka pojawiła się w nim po raz pierwszy, po długiej nieobecności spowodowanej brakiem olimpijskich przodowników.

- 344 miejsce w kraju... No cóż. Ale za nami jest jeszcze prawie setka szkół – zareagowała na wiadomość o sklasyfikowaniu szkoły dyrektor Grażyna Małecka.

Powód do zadowolenia powinien jednak być, ponieważ ZSZ nr 2 została uwzględniona w rankingu jako jedyna z typowo zawodowych szkół województwa świętokrzyskiego (zajęła w nim 14. miejsce). To zasługa finalistów olimpiad: Wojciecha Żebrowskiego (Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych), Kamila Orczyka, Kamila Słyka (obaj startowali w Olimpiadzie Wiedzy o Wynalazczości) i Marcina Wypycha (Olimpiada „Losy Polaków...”).

(iwo)

PRZECZYTAJ TAKZE:
Holly - 22-01-2010 13:35
Brawa dla Jedynki o tak trzymać:)zawsze mówiłam że jest najlepsza i to nie tylko odnośnie olimpijczyków ale i wielu innych aspektów:)
stce123 - 22-01-2010 13:22
A właśnie że nie!:) W tym roku wzięli też pod uwagę zdawalność matury i oceny z przedmiotów wiodących.
jabba1 - 22-01-2010 13:17
Szkoda tylko ze na zdjeciu sa zdjecia ludzi z LO2 ;) A poznaje ich bo sam byłem jednym z tych "finalistów" z LO1 w zeszlym roku :)
Peter - 22-01-2010 12:13
Ja chodząc do Liceum i startując w olimpiadzie (nie chwaląc się zostałem finalistą ;) ) miałem ogromną pomoc od mojego "profesora" ;) Brawa dla "jedyneczki", zwłaszcza, że jestem jej absolwentem.
dj_ip - 22-01-2010 11:24
Ten ranking to praktycznie tylko i wyłącznie kwestia olimpijczyków. A tu w zależności od roku może być urodzaj w jednym albo w drugim liceum. A znając życie w obu szkołach nic pod tym względem się nie zmieniło. Tylko niektóre przedmioty są promowane, a inne olewane przez kadrę, która oczywiście w przypadku sukcesu w tych olewany [...]
stce123 - 22-01-2010 10:05
111. miejsce w kraju, 6. miejsce w województwie. Dla porównania II LO ma 9. miejsce w województwie i 215. w kraju.
krpi - 22-01-2010 09:42
Czy I LO zmiescilo sie chociaz wsrod 100 najlepszych szkol w kraju albo 'wybilo' sie jakos w wojewodztwie bo jesli chodzi o to ze jest najlepsze w St-ach to, to nie jest zaden sukces!
Kupsko - 21-01-2010 22:56
ładne zdjęcie :)
Prze Mysław - 21-01-2010 22:27
coś czuję że nasz rocznik nie powtórzy tego osiągnięcia, ale jestem dobrej nadzieji :D
cell - 21-01-2010 22:12
tylko po co przy artykule o sukcesie 'Jedynki' pojawia się zdjęcie nauczycieli i uczniów z LO2? ;)
REKLAMA