AAA
Rondo z poślizgiem
Finał coraz bliżej
Poniedzialek, 19 kwietnia 2010r. (godz. 08:16)

O ponad miesiąc przedłużą się prace związane z budową ronda u zbiegu ulic Radomskiej, Krzosa i 1 Maja w Starachowicach. Mają one potrwać do końca maja. Najprawdopodobniej w połowie czerwca mieszkańcy będą mogli korzystać już z nowego obiektu.

fot. Gazeta Starachowicka

Inwestycja miała zakończyć się 15 kwietnia. Ostra zima pokrzyżowała jednak plany drogowców. Z uwagi na duże mrozy, trzeba było przerwać prace na kilka tygodni. I choć ostatnio nabrały one dużego tempa, opóźnień nie udało się już nadrobić. Na szczęście wszystko zmierza w dobrym kierunku. Powoli widać już nawet zarys nowego ronda.


- W tej chwili kończą się prace podziemne – poinformowała GAZETĘ Jadwiga Bełtowska, z Referatu Inwestycji Miejskich w starachowickim magistracie. – Cały czas trwają prace konstrukcyjne w zakresie chodników przy ulicy Krzosa, a także wykonania podbudowy z kruszywa.

Pojawiło się też rondo – przyznała urzędniczka. - Wyspa jest już geometrycznie wyznaczona i okrawężnikowana. Następnym etapem prac będzie układanie chodników przy ulicy Radomskiej i wyasfaltowanie całości. Potem zostanie już tylko położenie dywaniku asfaltowego na tej części drogi, którą dziś odbywa się ruch (prawoskręt przy ulicy 1 Maja i zjazd Radomską w dół) - dodaje.

Będzie wiązało się to ze zmianą organizacji ruchu na tym odcinku. Na szczęście nie potrwa ona długo, maksymalnie kilka dni, jak zapewniała urzędniczka.

- Z trudniejszych spraw została nam tylko kwestia gazociągu – dodała J. Bełtowska. - Musimy położyć go głębiej, bo w trakcie poszerzania pasa drogowego przy ulicy 1 Maja (na prawoskręt) została podcięta skarpa, którą przebiegał. Jest on o tyle istotny, że zasila całą strefę ekonomiczną. Jego przepięcie wiąże się ze skomplikowaną procedurą.

Ale jest i dobra wiadomość – prace będą prowadzone równolegle z robotami drogowymi, a więc nie spowodują dodatkowych opóźnień.

- Myślę, że nie będzie żadnego poślizgu. Wprawdzie pierwszy termin nie został dotrzymany, ale stało się tak ze względu na zimę i kilka niespodzianek, jakie wynikły po drodze. Mamy bardzo duże zagęszczenie sieci na tym terenie. Jesteśmy w trakcie podpisywania aneksu do umowy.

Ostateczny termin zakończenia robót to 30 maja. Sądząc po zaawansowaniu prac, jest szansa na jego dotrzymanie. Załoga pracuje na „wydłużonym dniu”, tj. do godz. 18.00. Mają kilka frontów robót, co umożliwia równoczesną pracę kilku ekip – mówi J. Bełtowska.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w połowie czerwca nastąpiłby odbiór inwestycji. Potem zostaje już tylko uzyskanie decyzji na dopuszczenie ronda do ruchu. Ale to, jak twierdzi urzędniczka, są to tylko papierowe działania, bo ruch na tym odcinku ma być puszczony po samym odbiorze tej inwestycji.

Pozostaną już tylko prace na ulicy 1 Maja i Bema, gdzie powstanie kilkaset metrów kanalizacji deszczowej, ściekowej, nowa nawierzchnia oraz chodniki. A wszystko to ma się pojawić już w listopadzie br. Póki co nic nie słychać o żadnych opóźnieniach. Z postępów prac zadowolony jest wiceprezydent Tomasz Jarosław Capała, którego nie zniechęcają drobne poślizgi.

- Jest to z korzyścią dla samej inwestycji – stwierdził podczas rozmowy z GAZETĄ. - Musi być ona realizowana w odpowiednich warunkach, a nie w temperaturach poniżej 20 stopni Celsjusza. Myślę, że efekt końcowy będzie pozytywny. I o to chodzi, bo droga jest budowana na wiele lat, a nie na chwilę.

Dlatego niewielkie przesunięcie w czasie niewiele zmieni. By rondo było dobrze zrobione i była to udana inwestycja. Z pewnością ułatwi ona samochodom ciężkim wjazd na strefę i pomoże w odpowiednim skomunikowaniu miasta. A po wyremontowaniu ulicy Bema i 1 Maja powstanie kompleks komunikacyjny, na który wszyscy od dawna czekali - dodał.

(An)

PRZECZYTAJ TAKZE:
qmaczo - 25-04-2010 22:25
1. Inna firma robi rondo a inna robi modernizację dróg na maja i dalej. 2. Termin się przedłużył przez zimę (dawno tak długiej nie było). 3. Nawierzchnia jest zerwana bo są prowadzone wykopy przechodzące przez drogę, której jej zerwanie było najlepszym rozwiązaniem. 4. Schodzi bo jest robione solidnie, żeby za rok nie rozcinać [...]
Messi - 25-04-2010 14:00
Skoro a to raz z jednej a to z drugiej strony kopią co jakiś czas to chyba nie powinno Cię dziwić,ze i nawierzchni nie ma ?! Słuchaj,nie musisz tamtędy jezdzić możesz przez Zakładową lub innymi uliczkami na osiedlu Orłowo. A jak coś uszkodziłeś to zgłoś się do zarządcy drogi i staraj się o odszkodowanie. Do kogo masz pretensje [...]
iceman - 25-04-2010 11:44
Naiwerzchnia na 1 Maja od wielu lat byla w fatalnym stanie , a teraz bedzie piekny nowy dywanik:)
Prze Mysław - 25-04-2010 11:03
zapewne żeby ją wymienić na nową
Stefan85 - 25-04-2010 10:49
A ja powiem tak, firmę która robi to rondo powinni do sądu podać i człowieka który wymyślił zdjęcie nawierzchni z ul. 1 maja. Pół roku temu zdieli nawierzchnie i tak zostawili no k.... aż szlak mnie trafia. Ludzie tam opony i całe zawieszenie zostawiają na drodze a kurzy się tak że pewnie filtry wszystkie też do wymiany. Aż szko [...]
roberttof - 20-04-2010 21:03
Są takie nazwy , które istnieją poza nomenklaturą . To jest "zegary" , "pod piątką " "piąta brama" , "trójka" napisałem nazwy z lat minionych siedemdziesiątych . Pewnie znacie z lat dziewięćdziesiątych . Zegary to dobra nazwa . Choć Prezydent Kaczyński to wielki Patriota.
krpi - 20-04-2010 09:06
Super pomysł na nazwę ronda własnie w tym miejscu! A jeśli już musi być politycznie to nie rondo Lech Kaczyńskiego a Rondo im. Ofiar Tragedii pod Smoleńskiem lub coś takiego. Zresztą poniżej też jest nowe rondo i bez nazwy - więc można się podzielić.
Prze Mysław - 19-04-2010 18:53
albo rondo POD ZEGARAMI hehe fail
czapeq - 19-04-2010 18:34
Rozumiem poślizg - nie zrozumiem, jeśli mimo poślizgu trzeba będzie nawierzchnię remontować za pół roku... A czyjego imienia będzie - dla mnie bez znaczenia. Ja proponuję Rondo STARA. Marka Star zniknęła prawie z naszego miasta i fajnie byłoby ją jakoś utrwalić. No, ale to tylko mój głupi pomysł, b.
Priest - 19-04-2010 17:33
obyś miała racje...
ewciaikacperek - 19-04-2010 17:05
Ale co to za różnica czy bedzie im Lecha Kaczyńskiego czy Janka Kowalskiego i tak większej wagi nie przywiązuje nikt do nazwy, sądzę iż 99,9 % na rondo solidarnosci mówi "rondo koło 12" lub "rondo koło Plusa" etc... tam zapewne bezie potocznie rondo "na maja" i to wszystko
Priest - 19-04-2010 14:20
oby kur*a nie!!!
digitalriot - 19-04-2010 11:31
...zaczyna się. :(
kovalski - 19-04-2010 11:17
A to prawda z tym że mają nazwać je imieniem Lecha Kaczyńskiego?
REKLAMA