AAA
"Bioelektrownia Starachowice" coraz bliżej [VIDEO]
Sroda, 23 pazdziernika 2013r. (godz. 23:22)

Przedstawiciele spółki Bioelektrownie Świętokrzyskie MK, planującej w naszym mieście budowę bioelektrowni, spotkali się z Sylwestrem Kwietniem zastępcą prezydenta miasta. Tematem rozmów były przygotowania do realizacji programu inwestycyjno - naukowego "Bioelektrownia Starachowice". Przedsięwzięciu patronuje Świętokrzyski Urząd Marszałkowski, którego przedstawiciel również uczestniczył w spotkaniu.

Konsorcjum Projektowo - Wykonawcze EKOENERGIA - TERMO-KLIMA MK, a konkretnie powołana przez nie Spółka Bioelektrownie Świętokrzyskie MK realizują na terenie województwa świętokrzyskiego dwa programy inwestycyjno - naukowe. Jeden zlokalizowany jest na terenie gminy Tuczępy w miejscowości Rzędów, drugi w Starachowicach.


- Program Inwestycyjno - Naukowy "STARACHOWICE" zbudowany jest na podobnych zasadach współdziałania energetyki biogazowej opartej o biogaz wytworzony głównie z biomasy pochodzenia rolniczego. - informują przedstawiciele spółki Bioelektrownie Świętokrzyskie MK - W programie tym wybudowana zostanie obok bioelektrowni również biogazownia, która będzie produkowała czysty uszlachetniony metan na potrzeby miejscowych zakładów przemysłowych.

Z racji tego, że bioelektrownia i biogazownia zlokalizowana będzie na terenie Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, całość energii elektrycznej przeznaczona zostanie na zabezpieczenie potrzeb zakładów pracujących w strefie oraz częściowo na oświetlenie ulic miasta. Oba zakłady współpracować będą bezpośrednio z zakładem MAN Bus. Współpraca wynika z bardzo wysokich standardów ekologicznych obowiązujących w Koncernie.

Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli spółki Bioelektrownie Świętokrzyskie, Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz władz miasta.

- Chciałbym podziękować panom, że dotrzymują słowa i zgodnie z tym, co wcześniej deklarowali realizują kolejne etapy mającej powstać w naszym mieście inwestycji Bioelektrownia Starachowice. - mówi Sylwester Kwiecień zastępca prezydenta miasta.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem, jak deklaruje inwestor, do końca listopada będzie gotowa koncepcja inwestycji tzw. wstępne założenia techniczno-ekonomiczne, które pozwolą na określenie ostatecznych mocy elektrycznych i gazowych bioinwestycji. Przypomnijmy, iż mająca powstać bioelektrownia budowana będzie w technologii Elektra. Jak wyjaśnia Wojciech Łukaszek, jest to rozwiązanie technologiczne bezodorowe i bezodpadowe.

- W dalszym ciągu podtrzymujemy zamiar wybudowania bioelektrowni o mocy elektrycznej 7 MW i mocy gazowej 3 MW - mówi Wojciech Łukaszek ekspert ds. energetyki biogazowej członek Rady Głównej Polskiej Izby Biomasy. - Na całość zarówno wytworzonej energii elektryczne jak i biometanu mamy odbiorców, są to lokalni przedsiębiorcy działający na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Kolejnym etapem zaplanowanym przez inwestora do realizacji w roku bieżącym są odwierty geologiczne wykonane na terenie działki na której ma stanąć bioelektrownia.

- Zamkniemy ten rok raportem oddziaływania na środowisko - informuje Wojciech Łukaszek - Bioelektrownia Starachowice będzie najbardziej bezpiecznym obiektem w zakresie energetyki biogazowej w Polsce. Przypomnę, że w tej samej technologii Elektra realizujemy kilka innych inwestycji na terenie woj. świętokrzyskiego. Bioelektrownia Starachowice będzie wpisywała się w program nad którym pracujemy pn. "energetyczna mapa drogowa woj. świętokrzyskiego 2050". Założeniem programu jest uzyskanie w roku 2050 przez województwo świętokrzyskie statusu województwa samowystarczalnego energetycznie działającego wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii.

W minionym okresie inwestorzy spotkali się także z rolnikami z terenu gmin Brody i Mirzec od których miałyby pochodzić substraty stanowiące wsad do bioelektrowni. W gminie Mirzec podczas obrad Rady Gminy ustaliliśmy harmonogram spotkań z rolnikami w okresie jesienno - zimowym. Podczas spotkań rolnicy uzyskają informację na temat gatunków roślin, które na ziemiach nieurodzajnych i pozaklasowych rosną najlepiej przy zachowaniu dużej plenności.

- Współpraca z rolnikami opierać się będzie na umowach kontraktowanych zawieranych na okres 25 lat. - mówi Wojciech Łukaszek. - Zgodnie z przyjętym założeniem uzyskany plon z jednego hektara może wynieść od kilkudziesięciu do ponad 100 ton masy zielonej. W związku z powyższym jeżeli przyjmiemy, że tona masy zielonej, poza trawą., kosztuje od 80 do 100 złotych to można sobie wyliczyć jaki przychód można uzyskać.

Równie ważnym substratem jest trawa. Zamierzamy zagospodarować trawy dzikorosnące do których wsiejemy energetyczne trawy szlachetne. Inną formą współpracy będzie użyczenie ziemi przez rolnika na rzecz inwestora. W przypadku tego rozwiązania Bioelektrownia zawierać będzie umowę z rolnikiem na mocy, której przekaż on swoją ziemię na rzecz inwestora w użytkowanie na okres 25 lat. Jednocześnie zachowując dla siebie dopłaty unijne i otrzymując od inwestora opłaty za użytkowanie ziemi.

W Bioelektrowni Starachowice zatrudnienie znajdzie około 40 osób. Zgodnie z decyzją Urzędu Marszałkowskiego, 10 proc załogi stanowić będą osoby borykające się z problemami socjalnymi wskazane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Starachowicach.

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

PRZECZYTAJ TAKZE:
kiarb - 07-11-2013 23:50
i to głównie o to chodzi , by wyrwać kasę z dotacji unijnych i się pobawić w "naukę i innowację". Ja nie mam nic przeciwko temu by prowadzić takie badania , ale uważam że lokalizacja przedmiotu tych badań i doświadczeń jest fatalna.
Oscar - 02-11-2013 09:23
Nie oszukujmy się. To nazywam się tak dlatego że dofinansowania do innowacji i projektów badawczo rozwojowych są sporo wyższe.:)
poziomka - 02-11-2013 08:35
PROJEKT BADAWCZO-ROZWOJOWY - czyli jest to przedsięwzięcie może troszkę w etapie prób i błędów? Wiadomo, jakby u nas budowali elektrownię, jakie się buduję od kilkudziesięciu lat to nikt by nie wybaczył niedociągnięć, ale jak sama nazwa wskazuje to jest coś co dopiero wchodzi do użytku, i gdzieś musi być też miejsce do testów, n [...]
Luks - 31-10-2013 00:06
@kiarb Szkoda że nie dałeś żadnych linków, musiałem trochę poszperać. Owszem masz rację da się ale to nie jest takie proste i tanie. Czy ministerstwo wyda zgodę na poszerzenie SSE? chyba nie jeśli są tereny do wykorzystania Przykładowe wymogi na rozszerzenie SSE Jęśli dobrze zrozumiałem możliwe jest nawet 5-10MW ale dla wydzie [...]
kiarb - 30-10-2013 23:42
@abcd elektrownie o takiej mocy można bez większego problemu podłączyć do istniejących sieci jak również grunt w Mircu czy Brodach można bez większego problemu włączyć do SSE. Budowana w Starachowicach bioelektrownia to projekt badawczo-rozwojowy i tu będą wyłazić wszystkie błedy teorii i wykonastwa. Dlatego uważam , że bio tak [...]
abcde - 30-10-2013 23:19
@Kiarb, zgadza się pisałeś o tym, że ''liznąłeś'' coś niecoś ale nie możemy widzę dojść do porozumienia... 1. O ile mi wiadome lokalizacja nie jest przypadkowa, jest to podyktowane konkretnymi przesłankami. To nie takie proste by stanęła w Mircu na przykład, tutaj jest od razu rynek zbytu dla SSE (głównie MAN). Można poszukać i [...]
kiarb - 30-10-2013 23:00
Widzisz Ty jak zwykle . Ja o gruszce , a Ty o pietruszce. Czy ja gdzieś pisałem że nie jest promowana z OZE? Wiedz o tym że za zielone certyfikaty bierze się większe pieniądze niż za wytworzoną energię. Ale dla mnie to było oczywiste , gdyż coś niecoś w tym temacie liznałem w praktyce. Natomiast ja mam zastrzeżenia do lokaliza [...]
abcde - 30-10-2013 22:48
@Kiarb nawet sobie nie zdajesz pojęcia z tego jak olbrzymie brednie wypisujesz, przy tym ubliżając ludziom którzy w przeciwieństwie do nas znają się na tym od lat. Przykro mi to pisać, ale chyba zatrzymałeś się w poprzednim systemie, w kilka godzin dowiedziałem się dzisiaj bardzo dużo na temat Odnawialnych Zródeł Energii w Polsc [...]
Luks - 30-10-2013 21:29
@kiarb Ale w Tychowie i Mircu nie ma strefy a to chyba ma być podpięte pod strefę czy nie tak? Jeśli tak to jedyny minus to taki że trzeba będzie surowiec transportować przez miasto w aspekcie zapychania dróg nie lokalizacji bo i tak będą dowozić z każdej strony miasta więc jeśli chodzi o kilometry pokonane celem dowozu to w "ce [...]
kiarb - 30-10-2013 20:56
Ci co wybrali lokalizację w Starachowicach zamiast np: w Tychowie czy Mircu uważam za idiotów . I to jak się wypowiadają o produkcji biomasy świadczy o ich naiwności. I to , jak się za cały proces inwestycyjny zabierają od dupy strony , świadczy o ich głupocie. Rońdowanie Rońdowanie i jeszcze raz Rońdowanie.
abcde - 30-10-2013 15:23
A ja też pisałem, że w Żyrardowie żadnego smrodu nie ma a tam to działa w technologii ELECTRA która według zapewnień jest innowacyjna i to ją wyróżnia od budowanych tego typu obiektów do tej pory. Dlaczego więc nie przyglądać się ze spokojem, bo to nowość i musimy z góry podchodzić do tematu nie ufnie ? Ja wolę przyglądać się ro [...]
kiarb - 30-10-2013 15:15
a ja bym wolał by takie bio powstawały tam gdzie surowiec , bo łatwiej i taniej przesyłać prąd lub gaz niż wozić kukurydzę . O smrodzie już pisałem . Tyle w tym temacie.
abcde - 30-10-2013 15:09
@Kiarb problem w tym, że to nie czyjkolwiek wymysł internetowy a rzeczywistość. Czy Ci się podoba to czy nie takie projekty powstają i będzie ich w całej Polsce coraz więcej. Dlaczego z góry zakładać, że coś jest złe tylko dlatego, że jest to jakaś nowość. Nie lepiej spokojnie przyglądać się a wnioski wyciągać w odpowiednim cza [...]
kiarb - 30-10-2013 14:47
Prawdę Prober napisał, że ta internetowa wiedza niektórym przysłania rzeczywistość. W ostatnim czasie powstają u nas firmy , które mają w nazwach ekoenergia i zarzucają nas wspaniałymi projektami. Parę dni temu miałem do czynienia z biznesplanem MEW opracowanym przez taką nowatorską firmę.I co się okazało , że ja laik w tym tema [...]
abcde - 30-10-2013 13:31
@Prober nie obrażasz żadnego AWATARA jak to piszesz bo to, że piszemy na forum publicznym nie oznacza, że jesteśmy jakimiś wirtualnymi tworami. Za każdym z nicków na forum kryje się prywatna osoba ! I może wreszcie zrozumiesz, że dyskusje bywają ostre i czasem napisze się kilka słów za dużo ale nigdy nie powinno być przyzwolenia [...]
abcde - 30-10-2013 12:49
Znowu prowokujesz. Rób tak dalej, tylko spójrz na to co piszesz i odpowiedz sobie kto tu zachowuje się jak tzw. troll internetowy... Wszystko wiesz lepiej, każdego oceniasz i moralizujesz. Być może już wiek Cię gubi i nie interesujesz się tym co się dzieje na bieżąco ale po to właśnie te linki, żebyś wiedział, że Polacy opracow [...]
Prober - 30-10-2013 12:36
Ta internetowa wiedza niektórych zgubi. A jak ktoś nie wierzy w trolle, to jednak istnieją - to widać słychać i czuć. Jasne mgr. Kwiecień zna się na wszystkim, a jak czego nie wie zapyta mgr socjopatę @abcde i po sprawie. Edit Wieku nikomu nie wypominam, w przeciwieństwie do mgr. wirtualnych- internetowych otrzymałem staran [...]
abcde - 30-10-2013 11:34
@Prober gdybyś spojrzał w link który wrzuciłem i przeczytał od strony 414 to wiedział byś, że jest to rozwiązanie technologiczne bezodorowe i bezodpadowe. Nie mam powodów w tej materii nie wierzyć oficjalnym opracowaniom na temat tej metody. I tak jak pisałem liczę, że władze miasta wiedzą co robią, mają odpowiednie możliwości b [...]
Prober - 30-10-2013 10:28
Decyzja Środowiskowa to jedno, proces inwestycyjny drugie. Pamiętajmy że realizowana ona będzie w strefie ochronnej Szpitala, o jakichkolwiek odorach mowy być nie może. Póki co mamy zbiór pobożnych życzeń zarówno inwestora jak i Urzędu Miasta. Widać , że inwestor groszem nie śmierdzi, wiec inwestycja będzie z kredytów i środków [...]
Jesion - 30-10-2013 00:13
Ja z tym odorem, No tak, wiemy, że Ty jeszcze w głębokich układach i komunie żyjesz. Moi drodzy, żeby taka inwestycja powstała inwestor musiał się ubiegać o DŚU (decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji). Tam cała Regionalna Dyrekcja Ochrony środowiska napisała wielki dokument co inwestor może, [...]
abcde - 29-10-2013 21:59
@Kiarb nie mam związku ani z biogazowniami ani ze sponsorowanymi artykułami tym bardziej. Znalazłem opracowanie na ten temat to wrzuciłem. Chodzi tutaj nie o same biogazownie (bo jak piszesz były znane) a o nowych metodach ich pracy. Być może wiesz lepiej niż ludzie tym się zajmujący. P.S. Ponownie proszę Cię o zakończenie pys [...]
Luks - 29-10-2013 21:53
@abcde Niestety wszystko co znalazłem tak na szybko to tylko informacje marketingowe lub inne "teoretyczne / techniczne". W sensie że ten system "electra" to nowa rzecz ( w lutym 2013 pojawiły się informacje o tym systemie) nie wiem czy gdzieś już uruchomiony. Właśnie dlatego pytałem czy ktoś już ogarnął temat bo to że w życiu [...]
kiarb - 29-10-2013 21:52
Ja czerpię wiedzę między innymi z praktyki( już za komuny biogazownie były znane) , ty natomiast ze sponsorowanych artykułów lub pseudo konferencji naukowych. Czy ty kiedykolwiek widzialeś jakiś proces produkcyjny bezodpadowy ? Oczywiście nikt tematem biogazowni się nie zajmowal dopóki ja nie napisałem że to będzie smród brod i [...]
abcde - 29-10-2013 21:30
@Luks: http://www.imp.gda.pl/bioenergy/Gdansk_10-05-10/ekoenergetyka.pdf strona 414 jest coś o tej metodzie. Polecam poczytać o samej metodzie, ciekawe rzeczy i wszystko wyjaśnione. Ja się nie dziwię, że powstają tego typu firmy, rodzą się coraz to nowsze technologie to i powstają firmy, to chyba dobrze? Ale jak pisałem, licz [...]
Luks - 29-10-2013 21:23
@T79 Dzięki za info, czyli oni nic dotąd takiego nie budowali? Coś na zasadzie mamy kasę i mamy pomysł i niech się dzieje ..... Jeśłi jest jak piszesz to niezbyt dobrze. A wiadomo coś na temat urządzeń które będą montowane/filtów etc., może to pomoże mi zrozumieć co nam się szykuje.
abcde - 29-10-2013 21:22
@Luks jestem pewien, że Kiarb nawet nie zadał sobie trudu by przeczytać artykuł. Wyraznie w nim jest napisane: @T79 spokojnie, w Polsce powstaje teraz sporo tego typu inwestycji. To się po prostu opłaca, więc podchodziłbym ostrożnie co do oceny. Oczywiście mam nadzieję, że władze Starachowic wiedzą co robią a firma zostanie '' [...]
T79 - 29-10-2013 21:14
To jakaś śmieszna firma z żenującym kapitałem założycielskim, powołana na chwilę przed ogłoszeniem decyzji o budowie tej całej biogazowni.
Luks - 29-10-2013 21:07
Czy ktoś zna to konsorcjum? Jak się spisują ich bioelektrownie w innych miastach Wiem że zdarzają się problemy ze smrodem ale są też takie które nie przeszkadzają. Więc po latach życia z Constarem pytam czy jest się czym martwić? Mógłbym oczywiście przekopać net, ale jeśli ktoś wie to da gotową odpowiedź i mnie i innym zainteres [...]
kiarb - 29-10-2013 20:41
jeszcze tylko smrodu gnijącej kiszonki nam brakowało w okolicach szpitala.Gratuluję pomysłu.
REKLAMA