AAA
Autobusy niskopodłogowe zamiast wyeksploatowanych Jelczy ?
Sroda, 21 marca 2018r. (godz. 14:29)

Gmina Starachowice walczy o unijne środki na zakup 10 nowych niskopodłogowych autobusów spełniających normę Euro 6. W okresie przejściowym miejski przewoźnik, jakim jest Miejski Zakład Komunikacyjny planuje sprzedaż wyeksploatowanych Jelczy i zakup używanych niskopodłogowych autobusów.

Jelcze są od lat powodem większości skarg osób starszych i niepełnosprawnych. Skargi pasażerów dotyczą konieczności pokonywania schodków. Niepełnosprawni natomiast od lat domagają się by jak najszybciej wycofać z użytku autobusy tego typu. Większość starych Jelczy na niskopodłogowe autobusy używane wymieniły sąsiednie miasta Skarżysko Kamienna i Ostrowiec Świętokrzyski. W zasobie MZK pozostało 7 autobusów tej marki. Dlatego przewoźnik planuje zakup 5 używanych niskopodłogowych autobusów, będą one służyły mieszkańcom do czasu aż do Starachowic dotrą nowe autobusy zakupione przy unijnym wsparciu.


Wniosek do Urzędu Marszałkowskiego Gmina Starachowice złożyła pod koniec 2017 roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najprawdopodobniej we wrześniu br. Jesienią będzie można ogłosić przetarg na zakup nowych autobusów. Termin realizacji zamówienia obecnie na rynku to często okres 9-10 miesięcy. Można liczyć, że nowe autobusy trafią do MZK na przełomie 2018 i 2019 roku.

Szacunkowy koszt zakupu jednego autobusu używanego jakimi interesuje się Spółka to ok 12 tys. zł. MZK udało się natomiast sprzedać wycofywane Jelcze w cenie 6 tys. zł za sztukę. Jeśli MZK uda się doprowadzić do transakcji, pasażerowie w okresie przejściowym uzyskają możliwość korzystania z większej ilości niskopodłogowych autobusów.


źródło: UM w Starachowicach
video: TVRatusz

REKLAMA