AAA
Bezpłatne testy na WZW typu C w starachowickim szpitalu
Poniedzialek, 06 sierpnia 2018r. (godz. 12:51)

Mieszkańcy powiatu starachowickiego mogą bezpłatnie przebadać się w kierunku zapalenia wątroby typu C. Testy paskowe będą za darmo wykonywane w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach do końca roku. Badania przeprowadzane są w punkcie pobrań Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej na I piętrze starachowickiej lecznicy. Badania wykonywane są z krwi pobranej z palca i nie trzeba się do nich szczególnie przygotowywać. Wykonanie testu jest bezpłatne.

Z darmowych testów mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy powiatu starachowickiego, a w szczególności osoby, u których: wielokrotnie wykonywano zabiegi chirurgiczne, stwierdzono podwyższoną aktywnością enzymów wątrobowych (takich jak ALAT, czy AspAT), wykonywane są dializy, przetaczano krew lub przeszczepiano jakiś narząd przed 1992 rokiem, istnieje ryzyko WZW C wynikające z ich aktywności zawodowej ( przede wszystkim lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni), kiedykolwiek doszło do stosowania narkotyków drogą dożylną, istnieje zakażenie wirusem HIV.


W Polsce wirusowym zapaleniem wątroby typu C może być zarażonych nawet 200 tys. osób. Niestety tylko 10% z nich wie o swojej chorobie. WZW typu C może postępować nawet przez kilkadziesiąt lat nie dając żadnych objawów. Choroba uszkadza komórki wątroby i może prowadzić do jej zwłóknienia, marskości, rozwoju nowotworu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Wykrycie WZW typu C pozwala na wprowadzenie właściwego leczenia. Dlatego też badania profilaktyczne są bardzo ważne.

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English