AAA
Bezpłatne badania w starachowickim szpitalu
Sroda, 11 lipca 2018r. (godz. 14:19)

Tylko do końca roku w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach można skorzystać z darmowych badań w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Diagnostyka wykonywana jest w ramach programu profilaktycznego ze środków Ministerstwa Zdrowia. Badania skierowane są do osób z tzw. grupy ryzyka. Co ważne, pacjenci nie muszą posiadać ubezpieczenia.

Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać mieszkańcy województwa świętokrzyskiego w wieku:


Agencja Reklamy Marecki.name

• 50 - 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
• 40 - 49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego,
• 25 - 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha (w tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania z poradni genetycznej).

Warunkiem udziału w programie jest prawidłowe wypełnienie przez pacjenta ANKIETY.

Dodatkowe informacje w zakresie bezpłatnych badań kolonoskopii profilaktycznej udzielane są pod numerem telefonu (41) 273 93 63.

Osoby zainteresowane udziałem w badaniach przesiewowych powinny zgłaszać się do Pracowni Endoskopii zlokalizowanej na parterze Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach.

Działania profilaktyczne, w ramach badań przesiewowych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, rozpoczęte 3 października 2016 roku zakończą się 31 grudnia 2018.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z badań profilaktycznych!

Liczba wykonanych badań:

• od 3 października 2016 - 100
• 2017 - 300
• 2018 (do 6 lipca) - 181

WARTO WIEDZIEĆ:

Rak jelita grubego, co do częstości występowania na świecie, stanowi drugi nowotwór złośliwy u kobiet i trzeci u mężczyzn. W Polsce stanowi około 8 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i najczęściej dotyczy osób pomiędzy 45, a 70 rokiem życia.
Wczesne stadia choroby nowotworowej mogą przebiegać bezobjawowo. Często pierwsze symptomy tj. ból brzucha, wzdęcia, krwawienia z odbytnicy można przypisać innym schorzeniom np. dolegliwościom pęcherzyka żółciowego, owrzodzeniu, czy hemoroidom.

Do najczęstszych objawów należą:
• bóle brzucha (występują w 44% przypadków),
• zmiana rytmu wypróżnień (43%),
• krew w stolcu (40%) osłabienie ogólne (20%),
• niedokrwistość bez innych objawów ze strony przewodu pokarmowego (11%),
• utrata masy ciała i osłabienie (6%).


Szacuje się, że każdego roku o schorzeniu dowiaduje się 400 tysięcy osób. Niestety, niemal połowa z nich umiera ze względu na zbyt późne jej rozpoznanie. Kluczowe znaczenie dla skuteczności terapii ma więc wczesna diagnostyka raka jelita grubego oraz odbytnicy. Rozpoznanie choroby w pierwszym jej stadium daje szansę na szybsze wdrożenie leczenia nowotworu, a tym samym znacznie lepsze rokowania.

W Pracowni Endoskopii starachowickiego szpitala wykonywane są bezpłatne badania kolonoskopowe w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Badanie to daje obraz jelita grubego (zmian nowotworowych, żylaków, uchyłków, polipów, zwężeń) i pozwala na pobranie materiału do badań histopatologicznych. Szczegółowe informacje dotyczące przygotowania do badania i jego przebiegu udzielane są pod numerem telefonu (41) 273 93 63.


źródło: PZOZ w Starachowicach

REKLAMA
Jakość Energia Starachowice
ZEC Starachowice
School Of English